24 Ocak 2010 Pazar

Dünyanın Kupası Biter mi?

Toplumsal Özgürlük Gazetesi Temmuz 2006Milyonlar televizyonları başında futbolun elitlerini izlerken başkaları futbol için ter döküyordu. İki taş bir top gerisi size kalmış diyenlerin de Dünya Kupası var, duymadık demeyin...

Boşverin Dünya Kupasını kimin kaldırdığını. Televizyon başında geçen saatlerinizin çoğunun kötü futbola harcanıp gitmesine ne kadar ağlasanız boş. Başka türlü bir dünyayı mümkün görenlerin kupalarına dikin gözlerinizi. Futbol eninde sonunda bir oyun. Tüm dünyayı bu kadar çok etkilemesinin nedeni basitliğinde. Herkese açık, katılımcı bir oyun. İki taş, bir top ya da top yerine geçecek bir şey, bir de kendinizi özdeşleştireceğiniz futbolcu.
Herşey tamam. Sizden mutlusu yok. Kupa hikaye, futbol şahane. İşte size ‘başka kupa mümkün’ diyenlerin kupaları. Amaç kupayı kaldırmak değil, katılmak, oynamak keyif almak. Daha ne olsun?..

FİFA World Cup’a karşı FİFİ Wild Cup
FİFA üyesi olmayan ekiplerin bir araya gelerek oluşturdukları FİFİ (Football International Federation of Independents) bünyesinde gerçekleştirilen turnuva Almanya’da pahalı Dünya Kupası öncesi gerçekleştirildi. Almanya’nın Hamburg şehrinin St. Pauli semtinde gerçekleştirilen kupaya KKTC, Zanzibar, St. Pauli Cumhuriyeti, Tibet, Cebelitarık ve Grönland takımları katıldı. 29 mayıs-3 Haziran tarihleri arasında yapılan turnuvanın kıran kırana geçen finalini Zanzibar’ı penaltılarla 4-1 geçen KKTC kazandı.
Sponsorlarla dolu stadlardan, fahiş fiyata satılan biletlerden, aç gözlü fut
bolculardan şikayet edenlere alternatif olarak sunulan turnuvaya, “Dünyada tüm insanların ve her ulusun politik müdahaleler olmadan futbol oynama hakkı vardır” denerek çağrı çıkarılması bile başlıbaşına bir olay. Ama Ronaldinho’ların, Ronaldo’ların yanında haber niteliği bile taşımıyor ayrı konu.
Her nekadar politik müdahaleden uzak olduğu iddia edilse de futbol hiçbir dönem politikadan uzak kalmadı maalesef, böylesi turnuvalarda bile… Kasım ayında Kuzey Kıbrısta organize edilmesi planlanan turnuvaya katılmak için başvuran Kürdistan ve Çeçenya takımları şimdiden bir kriz yaratmış gözüküyorlar.

Evsizler Dünya Kupası
Uluslararası Sokak Kağıtları Ağı (INSP) isimli sivil toplum kuruluşu tarafından düzenlenen Evsizler Dünya Kupası eylül ayında Güney Afrika’nın Cape Town şehrinde düzenlenecek. 2003 yılından beri düzenlenen turnuvaya resmi kurum ve kuruluşların yanı sıra pekçok uluslararası şirket de önemli maddi kaynak ayırıyor. Sosyal sorumluluğun sistemin vicdanını rahatlatan yanı olması gereği bu kaynaklar dünyanın pekçok yanından evsizi iş sahibi yaparak rahatlatıyor. Şirketleri de bir nebze olsun temiz vicdanla kalabalıkların karşısına çıkartıyor.
Kendine has kurallarıyla oynanan turnuvaya katılımın şartları evsiz olmak ve 16 yaşını doldurmak. Bu seneki turnuvaya Avustralya’dan Galler’e, Güney Afrika’dan Namibya’ya 26 takım katılıyor. Türkiye’li evsizlere de çağrı gönderen kuruluş, dünyanın her tarafındaki evsizleri böylesi uluslararası bir organizasyon ile bir araya getirmeyi amaçlıyor. Gerçi İngiltere’ye girmekte vize sebebiyle zorlanan oldukça fazla sayıda evsiz olduğu söyleniyor ama bu da kupanın açmazı herhalde.


Gay-Lezbiyen Dünya Kupası
1992 yılında Uluslararası Gay ve Lezbiyen Futbol Birliği (IGLFA) kuruldu
. İlkini 1997 yılında yapmaya başladıkları ve iki yılda bir (ara ara her yıl) Gay ve Lezbiyen Dünya Kupası düzenlenmeye başlandı. Turnuva 2007 yılında Arjantin Buenos Aires’te gerçekleşecek. Turnuvaya erkekler 11, kadınlar ise 7’şerli takımlarla katılıyor. Sonuncusu 2005 yılında
gerçekleşen turnuvada erkekler ve kadınlar dalında ayrı ayrı birincilikler veriliyor. 2005 yılında Kopenhag’da düzenlenen turnuvanın final maçını 10 bin kişinin izlediği ve Danimarka televizyonundan naklen yayınlandığı düşünülecek olursa, olayın ne kadar önem taşıdığı anlaşılacaktır. Bir dönem ünlü dansçı Tan Sağtürk’ün Türk futbolundaki Gaylerle ilgili yaptığı açıklama camia tarafından tepkiyle karşılanmıştı. Oysa bilseler böyle bir Dünya Kupası olduğunu katılmak için Sağtürk’ün açıklamadığı 11 tanesi bir adım öne çıkarmıydı,
bilinmez.

Kupaların Dünyası
Dünya Kupaları bunlarla sınırlı değil elbette. Fakat hatırlatmak istediğimiz tüm ışıltısıyla dünyanın en pahalı ellerinde havaya yükselen bir kupadan çok oyuna katılım biçimi. Dil, din, ırk, politika, cinsiyet tanımadan bir topun arkasında koşturup terlemiş formalarla dostluk fotoğrafı çektirebilmek ve bunu futbol üzerinden milyon dolarlarla oynamayı gerçek oyunculuk zannedenlerin gözüne sokabilmekti. Koskoca dünyaya bir kupa yetmiyor ama kupaların dünyasında yaşayanlara dünyada kazanacak çoook kupa var.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder